Pasif Koruma Sistemleri

Pasif korunma sistemleri yangının başlamasını önleyen veya yayılmasını ve daha fazla hasar vermesini önleyen sistemlerdir.

Bu sistemlerin en önemli elemanları, Yangın Kapıları, Duman tahliye sistemleri, Yangın durdurucular, Yangın izolasyonları, Yangın Duvarları, Yangın Bariyerleri, Su Perdeleri, olarak özetlenebilir.

Yangın durdurucu sistemler ve kullanılan ekipmanlar aşağıda sıranmıştır.

Duvarlardan, döşemelerden, perde duvar ek yerlerinden geçen yangın durdurucu geçiş delikleri için – ve duvarlarla zeminler arasındaki doğrusal birleşme yerleri için  Yangın Durdurucu Mastikler ve Spreyler, Yangın Durdurucu Macunlar kullanılmaktadır.

Kablo ve boru geçiş delikleri küçük veya orta boy delikler için Yangın Durdurucu Köpükler kullanılmalıdır.

Çeşitli çaplardaki boru geçişleri için Yangın Durdurucu Kelepçeler, Yangın Durdurucu Sargılar Ve Yangın Durdurucu Bandajlar kullanılmalıdır.

Geniş alanda çok sayıda boru ve kablo geçişleri için, doğrusal kablo yangınının ilerlemesini önlemek için, Yangın Durdurucu Boyalar, Yangın Durdurucu Harçlar, Yangın Durdurucu Yastıklar kullanılmalıdır.

Yangına karşı dayanıklılık gerektiren zeminlerden kablo geçişleri için, Yangın Durdurucu Manşon Ve Cast-In çözümleri kullanılabilir.

Enerji ve Sanayi tesislerinde kabloların belirli aralıklarla zonlanarak olası yangın alanını küçültmek, Alev yayılımını önlemek amacıyla Yangın Durdurucu Boya uygulaması yapılabilir. Boyalar fırça, rulo ve sprey ile uygulanabilir.

Açık alanlarda yangının oluşturduğu ranyant ısı ve alevin kontrol altına alınması ve Yangın yayılmasını engellemek amacıyla su duvarı veya su perdesi olarak adlandırılan sistemler kullanılmaktadır. Su perdesi yangın söndürme sistemindeki basınçlı suyun uygun nozullar aracılığı ile yangın bariyeri oluşturacak şekilde tasarlanması ile oluşturulur. Sistem yangın senaryosuna göre otomatik olarak devreye girebilir.