Tank Soğutma Söndürme Sistemleri

Endüstriyel pek çok tesiste gerek hammadde, gerek nihai ürün, gerekse de sarf malzeme olarak sıvı ürünlerin depolanması gerekmektedir. Ürün niteliğine göre depolamalar genellikle tanklarda yapılmaktadır. Bu ürünlerin büyük çoğunluğu yanıcı, parlayıcı veya insan sağlığına zararlı etkidedir. Depolama tanklarında olası bir yangında;

  • Tank içerisindeki ürünlerin söndürülmesi
  • Yanan tank ve etrafındaki depolama tanklarının soğutulması
  • Olası bir sızıntıda  tank dike alanının söndürülmesi

gerekmektedir.  Sıvı tip yangınlarda en efektif söndürücü ajan köpüktür. Depolanan ürünün hidrokarbon veya polar solvent gibi özelliklerine göre, yanma ve parlama noktalarına göre kullanılacak köpük yoğunluğu ve türü dikkatle seçilmelidir. Köpük uygulamak için kullanılacak ekipmanlar Foam Pourer, Foam Chamber, Rim seal Foam Pourer gibi adlarla anılmaktadır. Bu ekipmanların seçimi tank çatısı tipine göre seçilmektedir. Tank çatıları, yüzer tavanlı veya sabit tavanlı (floating roof, fixed roof) olarak değişiklik göstermektedir.
Yanan tankın içerisine köpük ile müdahale etmenin yanısıra tank çeperine de soğutma amaçlı olarak su püskürtülmelidir. Püskürme işlemi için spray nozzle’lar kullanılmaktadır. Yanan tanka yakın mesafedeki tankların ısı bariyerinden etkilenerek yanması veya patlaması riskine karşı, risk altındaki tankların da soğutulması gereklidir.
Tankların bulunduğu alanın etrafı sızdırmaz bir duvarla izole edilmelidir (dike alanı). Olası bir yangında sızıntı olursa bu alanın dışarısına yangının veya yanıcı maddelerin ulaşması engellenmelidir. Dike alanları yangın esnasında köpük ile müdahale edilerek söndürülmelidir. Dike alanlarına köpük müdahalesi sabit ekipmanlar veya köpük monitörleri ile yapılabilmektedir.