Yangın Dolap Sistemleri

İnsan müdahalesi ile çalışan “Manuel Söndürme” sistemleri kategorisindedir. Yangının henüz büyüme aşamasında otomatik sistemler devreye girmeden müdahale ile söndürülmesinin mümkün olduğu durumlarda işlevseldir. Yangın sonrası soğutma işlemlerinde de kullanılmaktadır.

Yangın Dolap ve Hortum sistemleri NFPA 14 başlığı altında ele alınmakla birlikte ülkemizde Türkiye Yangından Korunma Yönetmeliğinde de başlıca çerçeveleri belirlenmiştir.

Sistem yangın pompalarında basınçlandırılan suyun sabit boru tesisatı ile taşınarak dolaplara kadar iletilmesi ve dolap içerisindeki hortum ve ucundaki lans aracılığı ile söndürücü ajanın püskürtülmesi esasına dayanır.

Yangın dolapları sadece su ile müdahale edecek şekilde tasarlanabileceği gibi, portatif söndürücüleri de içerisinde muhafaza edebilir veye Köpük konsantresi ve köpük lansı da barındırabilir. Bu kullanılacak mahaldeki yangın riskleri gözönüne alınarak tasarlanmalıdır.

Yangın dolapları özellikle eğitimli personel bulunmayan ve dar alanlarda TS671-1 standardına uygun olmalıdır. Bu standartta tanımlanan dolabın en büyük avantajı yuvarlak yarı sert hortumlu olmasıdır. Dolabı tek kişi rahatlıkla kullanabilir. Kullanım için tüm makarayı açmak gerekmez. Çok kısa alanlarda bile gerektiği kadar hortum açılarak sistem çalıştırılabilir.